۲ اختراع که نمونه خارجی ندارند در دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود ثبت شد

2.jpg

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود از ثبت دو اختراع توسط عضو هیأت علمی و دانش آموخته این دانشگاه خبر داد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلمی شاهرود، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود از ثبت دو اختراع در زمینه تصفیه انواع آب و تهیه ویتامین D. توسط عضو هیأت علمی و یکی از فارغ التحصیلان این دانشگاه خبر داد و گفت: دو اختراع با عناوین «دستگاه اسکیمراکتور با قابلیت استفاده داخل و بیرون آبی» و «دستگاه تولید نور فرابنفش فیلتر شده توسط ازون جهت سنتز ویتامین D. در بدن» ثبت شده اند و حاصل این دو اختراع دستگاه‌هایی است که نمونه خارجی ندارند. 
دکتر سید احمد ابوالقاسمی فر با بیان اینکه این دو اختراع در زمینه تصفیه انواع آب و تهیه ویتامین D. در دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود به ثبت رسیده اند، ابراز داشت: هر دو دستگاه ساخت آقای دکتر فریبرز فروهنده عضو هیأت علمی و امیرحسین توزنده جانی فارغ التحصیل مقطع کارشناسی این دانشگاه است. 
وی در توضیح عملکرد دستگاه تصفیه آب اختراع شده با عنوان «دستگاه اسکیمراکتور با قابلیت استفاده داخل و بیرون آبی» ابراز کرد: این دستگاه شامل یک اسکیمر است که با جریان حباب هوای معکوس کار می‌کند و برای تصفیه همه جور آب اعم از کشاورزی و غیر شرب و حتی آب شور قابلیت به کارگیری دارد. 
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود با بیان اینکه ۵۰ درصد مالکیت این اختراع در اختیار دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود است در مورد تشریح عملکرد این دستگاه اینگونه گفت: در این دستگاه ذرات زاید، چربی و پروتئین اضافی آب به این حباب‌ها چسبیده و روی آن قرار می‌گیرد و سپس در محفظه‌ای جمع و بعد وارد مرحله استریل کننده و گندزدایی می‌شود و یک لامپ UV این آب را استریل و سپس آب پاک وارد راکتور مدور خواهد شد. 
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود با بیان اینکه قیمت تمام شده هر دستگاه حدوداً ۴۰۰ هزار تومان تمام می‌شود، ابراز داشت: نمونه خارجی و داخلی دستگاهی که توأماً بتواند این کار‌ها را انجام دهد وجود ندارد و این اختراع مجهز به راکتور بایوپلت مدور است. 
ابوالقاسمی فر در مورد اختراع ثبت شده دوم نیز گفت: دستگاه تولید نور فرابنفش فیلترشده توسط ازون برای سنتز ویتامین D. در بدن نیز در این دانشگاه به ثبت رسیده است. 
عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود در خصوص علت‌های اختراع و ساخت این دستگاه گفت: در زمینه مهندسی پزشکی عدم وجود نور ماورای بنفش طیف مناسب برای تولید ویتامین دی و کمبود این ویتامین در بدن در بسیاری از نقاط دنیا و کارآیی بسیار پایین قرص‌ها و کپسول‌های موجود و عوارض جانبی موجود سبب شد تا این دستگاه طراحی و ساخته شود. 
وی با بیان اینکه این دستگاه شامل لامپ تولید UVB مجهز به اصلاح طول موج از طریق مولد ازن است تأکید کرد: عملکرد دستگاه به گونه‌ای است که خروجی دستگاه دارای حداقل اثرات سوء برای فرد استفاده کننده خواهد بود. 
ابوالقاسمی فر در خصوص نوآوری خاص این دستگاه اینگونه گفت: تاکنون روش‌های تولید ویتامین دی در بدن شامل استفاده از قرص و کپسول ویتامین دی و قرارگیری در معرض نور خورشید بود که این دستگاه با روشی کاملا جدید این مشکل را برطرف کرده است. 
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود با بیان اینکه تست‌های بالینی روی موش با موفقیت صورت گرفته است، تأکید کرد: پس از ده روز استفاده و هر روز نیم ساعت روی موش‌ها میزان ویتامین D. بدن آن‌ها به طور معنی‌داری زیاد شد که نشانی از موفقیت این اختراع می‌باشد. 
لازم به ذکر است این اختراع‌ها طبق گزارش مراجع مالکیت فکری کشور دارای ویژگی نوآوری، گام ابتکاری و کاربرد صنعتی می‌باشند.

مصاحبه آنا با مخترع و فارغ التحصیل دانشگاه ازاد اسلامی شاهرود

امیرحسین توزنده‌جانی فارغ‌التحصیل رشته مهندسی پرتوپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود که اکنون متقاضی آزمون لیسانس به پزشکی دانشگاه تهران است، توانسته دستگاه ساخت ویتامین D را اختراع کند که می‌تواند با روشی جدیدتر جایگزین قرص‌ها و کپسول‌های موجود در بازار شود و از طریق تابش، ویتامین D را در بدن انسان تأمین کند.

وی دانشجوی نمونه و عضو شبکه پژوهشگران و نخبگان است و تا به حال چند مقاله ISC،ISI، اسکوپوس و...به چاپ رسانده که ازجمله آن چاپ مقاله در مجله ceramic استرالیا که ازجمله مجلات ISI بوده و نیز چاپ چند مقاله در مجلات گوارش، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، فیزیولوژی و فارماکولوژی و...که ازجمله مجلات ISC و اسکوپوس است.

فارغ‌التحصیل رشته مهندسی پرتوپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود سه اختراع ثبت‌شده و دو اختراع هم در حال پیش‌داوری و ثبت شدن در حیطه بهداشت و درمان دارد و با کمک فریبرز فروهنده یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود نخستین دستگاه تولید نور فرابنفش فیلترشده توسط ازون برای سنتز ویتامین D و دومین دستگاه را نیز که حذف ذرات زائد در چربی آب مجهز به رآکتور اصلاح پارامترهای آب با قابلیت استفاده داخل و بیرون آبی است را اختراع کرده است.

امیرحسین توزنده‌جانی در گفتگو با خبرنگار آنا چگونگی ساخت و نحوه کار دستگاه ساخت ویتامین D را توضیح داده که در ادامه می‌خوانیم.

آنا:‌ دستگاه ساخت ویتامین D چگونه و به چه منظوری اختراع شد؟

دستگاه ساخت ویتامین D

توزنده‌جانی: در رابطه با دستگاه ساخت ویتامین D، موضع ما این بود که دستگاهی تولید کنیم که بتواند با روشی جدیدتر جایگزین قرص‌ها و کپسول‌های موجود در بازار شود و از طریق تابش بتواند ویتامین D مورد نیاز بدن انسان را تأمین کند. چیزی که حدود سه سال روی آن کار شد و پروژه کارشناسی بنده (مربوط به رشته) بود، چند روش آزمون و خطا انجام و از فیلترهای مکانیکی و مولدهای مختلف استفاده شد. نهایتاً موفق شدیم لامپی را تولید کنیم که بتواند یک طیف شارپ و خیلی متمرکز در همان محدوده تولید ویتامین D را برای ما تولید کند.

این لامپ از دو قسمت تشکیل شده؛ یکی مولد ازون یا ازون ژنراتور و قسمت دیگر آن نیز چشمه است. خروجی دستگاه را وقتی که با دِتکتور یا همان آشکارساز طیف YV گرفتیم، دارای حداقل اثرات سوء و طیفی کاملاً فیلترشده و مناسب را به ما داد. تست‌های بالینی بر روی موش‌هایی که فقر ویتامین D داشتند را با یک گروه آزمایش و یک گروه کنترل انجام دادیم و مدت طولانی در تاریکی نگه داشتیم، رژیم غذایی و همه پارامترهای آنها هم یکسان بود.

دستگاه ساخت ویتامین D را روی گروه آزمایش به مدت ۱۰ روز و روزی نیم ساعت تست کردیم و نهایتاً موش‌ها را از آنجا خارج  و از قلب آنها مسقیماً خون دریافت کردیم. سطح ویتامین D و کلسیم آنها اندازه‌گیری شد و تفاوت معنی‌داری بین گروه‌های شاهد و کنترل وجود داشت و نتیجه خیلی خوب و معنی‌داری در این آزمایش به دست آمد.

استفاده از این دستگاه به‌دلیل القای ساخت ویتامین D به بدن، باعث کاهش افسردگی، کاهش ابتلا به دیابت، شادابی و کلاژن سازی پوست و... می‌شود. مصرف زیاد کلسیم، باعث کلسیفیه شدن رگ‌ها می‌شود؛ اما وقتی از این دستگاه استفاده شود، سطح کلسیم و ویتامین D به‌صورت متعادل بالارفته و اثرات مستقیم استفاده از قرص را ندارد.

آنا: آیا دستگاه ساخت ویتامین D نمونه خارجی داشته است؟

توزنده‌جانی: دستگاه ساخت ویتامین D هیچ نمونه مشابه داخلی و خارجی ندارد. حتی در داخل و سوابق پیشینی که در رابطه با اختراعات و سرچ‌های بین‌المللی انجام شد، هیچ نمونه و کلیدواژه مشابهی که بتواند این کار را انجام دهد، پیدا نکردیم.

آنا: آیا نمونه اولیه تولید شده است؟

توزنده‌جانی: این اختراع به مرحله تولید انبوه یا نمونه صنعتی نرسیده؛ اما نمونه آزمایشگاهی ساخته‌ایم که توانستیم از آن تست بگیریم؛ البته با توجه به نظر اکثریت، قابلیت تجاری‌سازی و گام ابتکاری و کاربرد صنعتی دارد؛ اما با توجه به شرایط کنونی و نداشتن حامی مالی، وارد موضوع تجاری‌سازی نشده‌ایم.

آنا: در ساخت دستگاه ساخت ویتامین D ازنظر بودجه یا مکان به شما کمکی شده است؟

توزنده‌جانی: هیچ کمکی از سوی نهاد یا سازمانی در تولید این دستگاه صورت نگرفته و در خانه و با تجهیزاتی که داشتم این کار را انجام دادم. پروسه آن حدوداً از سال ۹۵ آغاز و سال ۹۷ به نتیجه رسید؛ البته ازجمله کسانی که در این اختراع کمک کردند، فریبرز فروهنده از اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود بود.

آنا: برای سرمایه‌گذاری و تجاری‌سازی دستگاه ساخت ویتامین D چه پیشنهادی دارید؟

توزنده‌جانی: با توجه به اینکه این دستگاه نمونه مشابه ندارد و برای ساخت آن نیز به تکنولوژی‌های پیشرفته نیاز نیست با پیش‌بینی که کرده‌ایم می‌توان با یک دستگاه قالب‌دهنده یا حتی دستگاهی مثل پرینتر سه‌بعدی یک‌سری قطعات آن را تکمیل کرد.

دستگاه ساخت ویتامین D یک‌‌سری مدار الکترونیکی و چشمه دارد و آن‌چنان به دستگاه‌های خاص و هزینه‌بری برای تولید نیاز ندارد و با توجه به نیاز و تقاضای بازار که فقر ویتامین D زیاد است و خیلی از مردم کشور از این موضوع رنج می‌برند به‌طوری که شاهد هستیم حتی در محصولات لبنی، شیر و روغن، همه حاوی ویتامین D شده، بازار هدف خیلی خوبی دارد.

دستگاه ساخت ویتامین D را می‌توان در بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها و حتی برای مصارف خانگی هم استفاده کرد به‌دلیل اینکه به‌صورت پرتابل و قابل حمل است و می‌توان یک نمونه را خرید که هر خانواده از آن استفاده کند.

دستگاه ساخت ویتامین D


آنا: برآورد هزینه ساخت دستگاه ساخت ویتامین D چقدر است؟

توزنده‌جانی: برای ساخت هر دستگاه ساخت ویتامین D با توجه به نیروی انسانی و منابع و مواد اولیه که استفاده می‌شود، چیزی حدود یک تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است و البته باز بستگی به این دارد که بخواهیم از چه نوع چشمه و لامپی در این دستگاه استفاده کنیم که قیمت متفاوتی دارد.

توزنده جانی: آرزو دارم با بضاعت کمی که در علم دارم، گامی هرچند کوچک برای درمان بیماران بردارم. آرزو داشتم پزشکی محقق بودم تا خدمات بیشتری به بشر ارائه دهم. در این راستا خوشبختانه با توجه به سوابق علمی و تحصیلی راهی گشوده شد و اکنون از متقاضیان آزمون لیسانس به پزشکی دانشگاه تهران هستم.

از مسئولان و مراکز و نهادهای مربوط خواهشمندم که برای امثال من امکانات و تجهیزات لازم را فراهم آورند تا بتوانیم دانش و ایده خود رو به شکل عالی ارائه دهیم و ایده‌های افراد پژوهشگر در صنعت و خدمات مربوط به تخصص آنان در راستای پیشرفت صنایع به‌کار گرفته شود.

از فریبرز فروهنده از اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود که بسیار علمی و باتجربه و استاد من بوده است، تشکر می‌کنم و امیدوارم امثال این افراد بزرگ در همه دانشگاه‌ها وجود داشته باشند که بتوانند به دانشجوها پر و بال بدهند. همه موفقیت‌هایم را مدیون این انسان فرهیخته هستم. شخصی دیگری که در راه علم و پژوهش بسیار کمکم کردند و افتخار شاگردی و همکاری علمی با وی را داشتم سحر ملزمی از استادان بسیار فرهیخته این دانشگاه بوده و کمال تشکر را دارم.

 

لینک خبر مشروح و مصاحبه 1 در خبرگزاری آنا

 

لینک خبر مشروح و مصاحبه 2 در خبرگزاری آنا


لینک خبر در خبرگزاری بسیج


لینک خبر در خبرگزاری مهر

 

لینک خبر در خبرگزاری ایسکانیوز

 

لینک خبر در پایگاه خبری تحلیلی شاهوار فردا

 

لینک روزنامه فرهیختگان_صفحه اول فرهیختگان دانشگاه_ تاریخ چاپ: دوشنبه ۲٣ دی ۱۳۹۸

دانلود فایل پی دی اف خبر درج شده در روزنامه فرهیختگان

 

لینک خبر در روزنامه دنیای جوانان سه شنبه ۲۴ دی ماه ۹۸ سال بیست و یکم- شماره مسلسل ۱۳۷۳ صفحه ۶

 

لینک خبر در روزنامه اسکناس چاپ سه شنبه ۲۴ دی ماه ۹۸ شماره ۶۳۶_صفحه ۷

 

روزنامه پیام استان سمنان تاریخ چاپ: سه شنبه ۲۶ آذرماه ۹۸
 

 


 

  • يکشنبه 22 دي 1398
یزدان پناهی

رئیس حوزه ریاست و روابط عمومي دانشگاه

0 نظر

دوشنبه 16 تير 1399 . 07:24 .

ارسال پیام مستقیم برای ارتباط با ریاست
در حال انجام عملیات...
ارتباط با ریاست
ارتباط با ریاست
ارسال پیام مستقیم برای روابط عمومی
در حال انجام عملیات...
روابط عمومی
روابط عمومی